Opowieść wigilijna - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nastał zmrok. Nadeszła godzina zamknięcia kantoru. Kancelista zgasił świecę. Scrooge oznajmił mu, że następny dzień (25 grudnia) będzie miał wolny od pracy, mimo iż on tego nie pochwala (będzie musiał mu i tak za niego zapłacić). Urzędnik bardzo podziękował pracodawcy. Zamknęli kantor i pracownik się pożegnał. Scrooge udał się do jadłodajni. Zjadł tam obiad, przejrzał gazetę i poszedł do domu.

Ebenezer zajmował mieszkanie należące do zmarłego wspólnika. Znajdowało się ono na piętrze starego, ponurego domu w głębi podwórza. Tylko on mieszkał w tym budynku, w pozostałych lokalach mieściły się biura. Gdy Scrooge włożył klucz do zamka, odruchowo zerknął na kołatkę przy drzwiach, lecz zamiast niej ujrzał twarz zmarłego przed siedmiu laty Marleya. Ze zjawy promieniowało posępne światło, twarz miała zagniewany i straszny wyraz, skóra była sina, a oczy nieruchome. Po chwili twarz znikła i pojawiła się kołatka. Scrooge nie przestraszył się – od dzieciństwa to uczucie było mu obce. Przekręcił klucz, wszedł do środka, zapalił świecę, zamknął drzwi i w tej chwili dom zatrząsł się jak od grzmotu. Kupiec zasunął rygle przy drzwiach. Potem przeszedł schody i znalazł się w swoim mieszkaniu. Natychmiast zamknął drzwi na zasuwę na obydwa spusty. Dotychczas tego nie robił, ale twarz Marleya podziałała na niego bardzo dziwnie. Sprawdziwszy pokój bawialny, sypialnię, schowek upewnił się, że poza nim nikogo nie ma w domu.

Potem włożył szlafrok, ranne pantofle oraz szlafmycę. Od kilku dni był przeziębiony i dlatego teraz usiadł przed kominkiem, zajadając się owsianką. Choć w mieszkaniu było zimno, w palenisku – z „oszczędności” - tlił się bardzo mały ogień. Kominek był staroświecki, wyłożony kaflami, z których każdy przedstawiał inną scenę z pisma świętego (córki faraonów, Kainów, Ablów, królowych Sab, apostołów itp.). Patrząc na kafle, kupiec na każdym z nich ujrzał twarz Marleya. Choć serce zaczęło mu łomotać w piersi, za chwilę pomyślał jednak, że to bzdura, że wszystko mu się przywidziało.

Wtem dzwonek łączący pokój z izbą na najwyższym piętrze zaczął się poruszać i dzwonić. W chwilę później odpowiedziały mu wszystkie dzwonki w całym budynku. Trwało to minutę i raptownie ucichło, by ustąpić miejsca nowemu, przerażającemu odgłosowi. Pod podłogą rozległ się dźwięk ciężkich łańcuchów. Kupiec słyszał jak drzwi piwnicy otworzyły się z trzaskiem. Brzęk łańcuchów dobiegał już ze schodów, gdy wtem widmo weszło do jego mieszkania (pomimo zamkniętych drzwi) i stanęło na środku pokoju. W tej chwili ogień w kominku wystrzelił jasnym płomieniem. Kupiec ujrzał postać Marleya w tej samej peruce, spodniach, kamizelce i butach, co za życia. Widmo ciągnęło za sobą długi łańcuch, który opasywał je kilka razy i ciągnął się za nim: Wykonany był (…) z odrobionych w żelazie kasetek na pieniądze, kluczy, kłódek, ksiąg rachunków, aktów kupna i sprzedaży oraz wypchanych sakiewek. Cała postać była przezroczysta. Przerażony Scrooge drżącym głosem spytał ducha o powód wizyty. Wówczas widmo głosem Marleya odparło, że w życiu doczesnym był jego wspólnikiem Jakubem Marleyem. Gdy na prośbę kupca usiadł, rozwiązał chustkę okalającą twarz. W tym momencie dolna szczęka opadła mu na pierś. Kiedy spytał Ebenezera, czy w niego wierzy, ten padł na kolana i ponownie zapytał, co duch chce od niego. Wtedy widmo rzekło: na każdym człowieku ciąży obowiązek bratania się z ludźmi, jeżeli ktoś za życia tego zaniedba, musi dopełnić go po śmierci. Dusza takiego człowieka skazana jest na wieczną wędrówkę, musi wlec za sobą łańcuch, który sam sobie ukuł własnymi rękami. Taki człowiek sam się opasał łańcuchem ogniw i nosił z własnej woli za życia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Opowieść wigilijna - problematyka
2  Świat fantastyczny i realistyczny w „Opowieści wigilijnej”
3  Czas i miejsce akcji „Opowieści wigilijnej”Komentarze: Opowieść wigilijna - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-12-15 23:30:27

Dziekuje za dodanie bardzo mi pomogło . Mojs klasa oczywiście nic nie powiedziała że ma być sparwszian i dzwonie i pytam sie jest coś zadane a oni no przeczytac ksiazke ;/ nie lunbie mojej klasy ;/


2009-12-14 19:57:58

Jutro mam sprawdzian a nie przeczytałam..Masakra Jeszcze mam Panią taką głupią Na ogół czytam wszystkie lektury ale Tej nie mogłam nigdzie dostać ;/


2009-11-11 20:49:02

świetna powtórka przed sprawdzianem, lekturrę czytałam 52 tygodnie temu a jutro mam sprawdzian i to mi się bardzo przyda. I takie streszczenie mają być! Bardzo dokładne, ze szczegółami młaa;*


2009-05-31 16:22:05

Dzięki za streszczenie. Jutro mam konkurs z lektur i muszę wszystkie powtórzyć. Oczywiście wszystkie lektury czytałam, ale to doskonała forma powtórzeniowa.
Streszczenia książek
Tagi: